7 najczęstszych błędów popełnianych na siłowni

Większość z nas chce mieć fajną, wysportowaną sylwetkę, dlatego w końcu podejmuje decyzję, by udać się na siłownię. Często jednak popełniamy zasadnicze błędy, które uniemożliwiają nam osiągniecie naszego celu lub nie zdajemy sobie sprawy, że praca nad sylwetką to systematyczna praca na całe życie.

Przedstawiam 7 najczęstszych błędów, popełnianych przy pracy nad sylwetką na siłowni.

 1. Brak regularności. Aby coś przyniosło efekt, trzeba włożyć w to odpowiednią ilość pracy. Zanim zaadaptujemy się do danego rodzaju wysiłku fizycznego, mija trochę czasu. Regularność sprawia, że przyzwyczajamy się do wysiłku, co umożliwia nam stawać się lepszym i podnosić większe ciężary.

 2. Brak progresji treningowej. Kolejna rzecz, którą wiele osób pomija, gdy przychodzi na siłownię. Aby moc tracić na wadze bądź zwiększać masę mięśniową, trzeba stale szokować swój organizm. Do tego niezbędne jest manipulowanie naszym treningiem. Czasem wystarczy zwiększyć ciężar ilość powtórzeń, serii bądź skrócić czas przerwy. Gdy to nie wystarczy zmieniamy wtedy plan treningowy tak aby stale dostarczać sobie nowych bodźców .

  NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

 3. Brak wyznaczonego celu. Cel z jakim ruszamy na trening to podstawa. Bo skoro nie mamy w głowie wizji nas za kilka miesięcy to niby jak chcemy rozliczyć się za ciężka pracę? Warto obrać cel w liczbach, czy to utraty wagi, czy tez straconych centymetrów w pasie i obwodach. Może to być cel związany z poprawą naszych wyników sportowych. Ważne byśmy po prostu wiedzieli do czego dążymy.

 4. Niskokaloryczne diety. To podstawowy błąd, gdy zaczynamy przygodę z siłownią, a chcemy sporo zrzucić tkanki tłuszczowej. Nasz organizm ma pewien mechanizm obronny, który magazynuje tkankę tłuszczowa na ,,gorsze dni" gdy nie dostarczamy odpowiedniej podaży kalorii, by funkcjonował nasz organizm. Przy dużym wysiłku fizycznym zapotrzebowanie na energię się zwiększa, a my z jedzenia nie możemy jej dostarczyć. Co się wtedy dzieje? Waga staje w miejscu, bądź tracimy z mięśni zamiast z tłuszczu.

  Żeby dieta mogła znaleźć się w tym zestawieniu, musiała spełnić następujące kryteria: być bezpieczna, dość prosta, jeśli chodzi o realizowanie jej założeń, i efektywnie redukować stan wagi.

 5. Źle dobrane ćwiczenia do naszych celów. Wiele osób myli podstawowe założenia wykonywania ćwiczeń. Robi po 100 brzuszków dziennie, by spalić tkankę tłuszczowa w tym miejscu lecz niestety nie przynosi to efektu. Otóż nie można spalać tkanki tłuszczowej tylko w jednym miejscu. Wiele kobiet gdy przychodzi do trenera mówi, że chce robić tylko brzuch i pupę. Nie wie jednak, że nie da się jednocześnie redukować tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i budować mięśni na pośladkach bo jedno wymaga ujemnego bilansu kalorycznego w diecie a drugie dodatniego. Oczywiście można dokonać w początkowej fazie rekompozycji struktury naszego ciała lecz to też dużo zależy od genów.

 6. Brak rozgrzewki. Jest to droga prowadząca do kontuzji. Rozgrzewka przygotowuje nasz aparat ruchu do pracy z ciężarem docelowym i zwiększonego wysiłku aerobowego. To podczas rozgrzewki dotleniamy nasz organizm, oraz transportujemy krew wraz ze składnikami odżywczymi do naszych mięśni. Bez przygotowania możemy zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku.

 7. Brak diety. Dieta to nieodłączny element treningu. Aby budować mięśnie, potrzebujemy dostarczać im budulca w postaci białka i energii w postaci tłuszczów i węglowodanów. Dużo nowoczesnych diet zakłada wyłączanie albo białek, albo tłuszczów, albo węglowodanów, a np. nie wie że niektóre witaminy rozpuszczają się jedynie w tłuszczach . Bez nich doprowadzilibyśmy do poważnych zaburzeń w działaniu naszego organizmu. Z kolei dieta białkowa doprowadza do mocnego zakwaszenia naszego organizmu. Uważam, że wszystko trzeba robić z głową, dlatego warto to skonsultować ze specjalistą.

Zobacz również: 6 powodów, przez które nie możesz schudnąć z brzucha

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Polki, których zdjęcia oglądają tysiące osób 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Najlepsze ćwiczenia na każdą partię ciała Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż Tabata trening, czyli szybkie odchudzanie dla zapracowanych Izotonik, hipertonik, hipotonik. Różnice pomiędzy napojami dla sportowców 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Co stanie się z twoim ciałem, gdy na pewien czas zrezygnujesz z ćwiczeń? Ćwiczenia dopasowane do typu osobowości Ćwiczenia wyszczuplające nogi dla kobiet Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu 7 ćwiczeń spalających najwięcej kalorii Face fitness? Twoja cera też może być fit! 12 ZASAD TRENINGU, KTÓRE ZWIĘKSZĄ JEGO EFEKTYWNOŚĆ 5 sposobów, aby pozbyć się boczków Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Najczęstsze problemy ze skórą osób, które regularnie trenują Jak pozbyć się bryczesów za pomocą ćwiczeń? Najpopularniejsze treningi Ewy Chodakowskiej Cel – wyznanie prawdy samemu sobie

Popularne w tym tygodniu:

Tabata trening, czyli szybkie odchudzanie dla zapracowanych Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Czy piersi lubią ćwiczyć? 10-minutowy trening wzmacniający organizm Najlepsze ćwiczenia na każdą partię ciała 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Co jeść przed treningiem? Trening w parze - zalety 4 najlepsze sporty dla kobiet