Interwały czy aeroby? Co skuteczniejsze?
JAN DOSTATNI • dawno temuWybór metody treningowej zależy od wielu czynników. W zależności od stopnia zaawansowania biegacza, wyboru dyscypliny sportowej, predyspozycji genetycznych i innych wypadkowych poleca się inne metody treningowe. Interwały czy aeroby? Trudno jednoznacznie stwierdzić co jest lepsze, jednak na podstawie kilku przykładów postaram się pomóc w podjęciu decyzji, który rodzaj treningu wybrać. Gotowy? No to jedziemy!
Interwały czy aeroby — co wybrać?
1.Jaki bieganie ma wpływ na metabolizm ?
Udowodniono naukowo, że trening interwałowy może być skuteczniejszy jeżeli chodzi o wyrzut hormonów i długotrwałe spalanie tkanki tłuszczowej. Jednocześnie interwał przez to że nie jest to długotrwały wysiłek nie szkodzimy tak procesowi budowania mięśni jak w wypadku biegu jednostajnego.
2. Interwały — co to? Interwały — dla kogo ?
Interwał to inaczej proces zaciągania wysokiego długu tlenowego. W wyniku uprawiania dużego wysiłku spalane są węglowodany i proces spalania tłuszczu trwa jeszcze długo po ustaniu wysiłku fizycznego. Interwały można robić na różnych maszynach, a nawet z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Moim zdaniem najlepszym interwałem jest stosowanie najbardziej funkcjonalnych wzorców ruchowych, które możemy wykorzystać na co dzień (w tym wypadku szybki podbieg do uciekającego autobusu).
Trening ten jest doskonały dla osób zdrowych i średniozaawansowanych treningowo. Trzeba jednak zauważyć, że przy dużych prędkościach biegania nacisk na staw kolanowy i nie tylko jest zdecydowanie większy, więc osoby z problemami zdrowotnymi powinny udać się na konsultacje lekarskie. Dodatkowo wybór odpowiedniego obuwia jest niezbędny, wręcz minimalizuje ryzyko powstania kontuzji.
3. Aeroby — co to? Aeroby — dla kogo ?
Aeroby to inaczej bieg jednostajny, który stosowany jest często w celach redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to dobra metoda dla osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ długotrwałego treningu powoduje spory wyrzut kortyzolu (hormonu stresu), co może niekorzystnie wpływać na budowanie masy mięśniowej.
Zanim jednak dojdzie do utleniania się tłuszczu, spalamy najpierw glikogen mięśniowy. Aby to nastąpiło, należy systematycznie biegać przynajmniej po 30 minut podczas jednej sesji treningowej. Jest to metoda znacznie bezpieczniejsza dla stawów, jednak metabolizm nie przyspiesza tak szybko jak w wyniku treningu interwałowego.
4. Czym się najlepiej kierować ?
Najlepiej zastanowić się, jaki typ sylwetki chcemy osiągnąć i co jest dla nas ważniejsze. Wystarczy spojrzeć na sylwetki sprinterów i biegaczy długodystansowych, by ocenić który typ sylwetki bardziej nam pasuje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze