7 najczęstszych błędów popełnianych na siłowni

Większość z nas chce mieć fajną, wysportowaną sylwetkę, dlatego w końcu podejmuje decyzję, by udać się na siłownię. Często jednak popełniamy zasadnicze błędy, które uniemożliwiają nam osiągniecie naszego celu lub nie zdajemy sobie sprawy, że praca nad sylwetką to systematyczna praca na całe życie.

Przedstawiam 7 najczęstszych błędów, popełnianych przy pracy nad sylwetką na siłowni.

 1. Brak regularności. Aby coś przyniosło efekt, trzeba włożyć w to odpowiednią ilość pracy. Zanim zaadaptujemy się do danego rodzaju wysiłku fizycznego, mija trochę czasu. Regularność sprawia, że przyzwyczajamy się do wysiłku, co umożliwia nam stawać się lepszym i podnosić większe ciężary.

 2. Brak progresji treningowej. Kolejna rzecz, którą wiele osób pomija, gdy przychodzi na siłownię. Aby moc tracić na wadze bądź zwiększać masę mięśniową, trzeba stale szokować swój organizm. Do tego niezbędne jest manipulowanie naszym treningiem. Czasem wystarczy zwiększyć ciężar ilość powtórzeń, serii bądź skrócić czas przerwy. Gdy to nie wystarczy zmieniamy wtedy plan treningowy tak aby stale dostarczać sobie nowych bodźców .

  NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

 3. Brak wyznaczonego celu. Cel z jakim ruszamy na trening to podstawa. Bo skoro nie mamy w głowie wizji nas za kilka miesięcy to niby jak chcemy rozliczyć się za ciężka pracę? Warto obrać cel w liczbach, czy to utraty wagi, czy tez straconych centymetrów w pasie i obwodach. Może to być cel związany z poprawą naszych wyników sportowych. Ważne byśmy po prostu wiedzieli do czego dążymy.

 4. Niskokaloryczne diety. To podstawowy błąd, gdy zaczynamy przygodę z siłownią, a chcemy sporo zrzucić tkanki tłuszczowej. Nasz organizm ma pewien mechanizm obronny, który magazynuje tkankę tłuszczowa na ,,gorsze dni" gdy nie dostarczamy odpowiedniej podaży kalorii, by funkcjonował nasz organizm. Przy dużym wysiłku fizycznym zapotrzebowanie na energię się zwiększa, a my z jedzenia nie możemy jej dostarczyć. Co się wtedy dzieje? Waga staje w miejscu, bądź tracimy z mięśni zamiast z tłuszczu.

  Żeby dieta mogła znaleźć się w tym zestawieniu, musiała spełnić następujące kryteria: być bezpieczna, dość prosta, jeśli chodzi o realizowanie jej założeń, i efektywnie redukować stan wagi.

 5. Źle dobrane ćwiczenia do naszych celów. Wiele osób myli podstawowe założenia wykonywania ćwiczeń. Robi po 100 brzuszków dziennie, by spalić tkankę tłuszczowa w tym miejscu lecz niestety nie przynosi to efektu. Otóż nie można spalać tkanki tłuszczowej tylko w jednym miejscu. Wiele kobiet gdy przychodzi do trenera mówi, że chce robić tylko brzuch i pupę. Nie wie jednak, że nie da się jednocześnie redukować tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i budować mięśni na pośladkach bo jedno wymaga ujemnego bilansu kalorycznego w diecie a drugie dodatniego. Oczywiście można dokonać w początkowej fazie rekompozycji struktury naszego ciała lecz to też dużo zależy od genów.

 6. Brak rozgrzewki. Jest to droga prowadząca do kontuzji. Rozgrzewka przygotowuje nasz aparat ruchu do pracy z ciężarem docelowym i zwiększonego wysiłku aerobowego. To podczas rozgrzewki dotleniamy nasz organizm, oraz transportujemy krew wraz ze składnikami odżywczymi do naszych mięśni. Bez przygotowania możemy zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku.

 7. Brak diety. Dieta to nieodłączny element treningu. Aby budować mięśnie, potrzebujemy dostarczać im budulca w postaci białka i energii w postaci tłuszczów i węglowodanów. Dużo nowoczesnych diet zakłada wyłączanie albo białek, albo tłuszczów, albo węglowodanów, a np. nie wie że niektóre witaminy rozpuszczają się jedynie w tłuszczach . Bez nich doprowadzilibyśmy do poważnych zaburzeń w działaniu naszego organizmu. Z kolei dieta białkowa doprowadza do mocnego zakwaszenia naszego organizmu. Uważam, że wszystko trzeba robić z głową, dlatego warto to skonsultować ze specjalistą.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia Aerobiczna szóstka Weidera Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Przysiady – prawidłowe wykonanie 4 najlepsze sporty dla kobiet Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE Najgorsze ćwiczenia na brzuch Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Program 300 brzuszków - przygotowanie, plan treningu, efekty Małgorzata Mączyńska - osiągnięcia, bikini fitness, trening Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis