Ból mięśni? Oto pięć powodów jego występowania
JAN DOSTATNI • dawno temuKażda osoba aktywna narażona jest na kontuzje. Osoby aktywne poprzez zły dobór ćwiczeń i przeciążenie potrafią wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku, machając hantlami bez pomysłu i planu. Z kolei Ci, którzy nic nie robią prędzej czy później dorobią się bóli wynikających ze zbyt osłabionych i przykurczonych mięśni. Jeżeli chcesz uniknąć tych problemów to zapraszam Cię do lektury.
Ból mięśni — przyczyna 1. Brak rozgrzewki.
Każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką. W pierwszej kolejności powinniśmy rozpocząć rozgrzewkę takimi ćwiczeniami jak trucht, jazda na rowerze, czy też jazda na wiosłach. To pozwoli nam dotlenić mięśnie, ułatwić przepływ tlenu i składników odżywczych do mięśni.
W drugiej kolejności możemy zacząć przygotowywać mięśnie dynamicznym strechingiem, aby zwiększyć zakresy ruchów przed treningiem z ciężarami. Ostatnim etapem jest wykonywanie ćwiczeń oporowych z wykorzystaniem gum, bądź też wolnych ciężarów z małym obciążeniem w tych zakresach ruchów, którymi będziemy się posługiwać podczas sesji treningowej. Wykonanie tych czynności pozwoli nam uniknąć przeciążeń treningowych.
Ból mięśni — przyczyna 2. Siedzący tryb życia.
Codzienne przesiadywanie godzinami przed komputerem może pogłębić naszą wadę postawy, a także przyczyni się powstawaniu bóli w okolicach kręgosłupa. Aby temu zapobiec niezbędny jest codzienny ruch. Dodatkowo warto zakupić piłkę fitball do siedzenia w pracy bądź beret do siedzenia. To pozwoli pracować naszym mięśniom głębokim przez co unikniemy nieprzyjemnym komplikacjom zdrowotnym.
Ból mięśni — przyczyna 3. Wady postawy.
Możemy tego nie widzieć od razu jednak każde skrzywienie naszego ciała w jedną stronę może spowodować występowanie bóli. Należy wtedy niezwłocznie udać się do specjalisty w celu skorygowania wad postawy.
Ból mięśni — przyczyna 4. Przebyte kontuzje.
Jak w przypadku wad postawy, wcześniejsze kontuzje mogą powodować to że podświadomie zaczniemy odciążać jedną stronę naszego ciała przy zwyczajnym chodzeniu. W perspektywie czasu pojawi się przeciążenie biodra, zbyt duże napięcie tylnej taśmy powięziowej i ból który trudno nam racjonalnie wytłumaczyć. Ważne by to zdiagnozować dosyć wcześnie by kontuzja nie powróciła.
Ból mięśni — przyczyna 5. Brak odpowiedniej diagnostyki.
Tak jak w przypadku przeglądu samochodu tak i nasze ciało powinno być testowane pod kątem, sprawności, wzorców ruchowych, by móc realnie ocenić nadchodzące zagrożenia i perspektywy pracy nad sylwetką. Tylko poprzez odpowiednią ocenę sytuacji będziemy mogli obiektywnie spojrzeć na swoje ciało by uniknąć kontuzji i cieszyć się zdrowiem przez lata.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze