Jak zdrowo ćwiczyć? Unikaj fit skrajności
JAN DOSTATNI • dawno temuW dzisiejszych czasach pojęcie bycia fit bywa wypaczone. Dążymy do sylwetki, zapominając o tym, że to zdrowie jest najważniejsze i bez niego daleko nie zajedziemy. Największą motywacją jest próżność, ale przecież każdy z nas chce się podobać... Pytanie, jaką cenę Ty jesteś w stanie zapłacić za to, by wyglądać jak posąg żywcem wyjęty z fitnessowego czasopisma.
1. Sport to zdrowie i jest to fakt. Natomiast mowa tu o umiarkowanym uprawianiu sportu. Zdrowe ćwiczenia - to nasz cel. Przetrenowanie organizmu powoduje wyrzut dużej ilości kortyzolu, czyli hormonu stresu, co powoduje osłabienie naszego układu odpornościowego. W okresie zimowym mało osób zwraca uwagę na to, że po ostrych treningach trzeba w szczególności uważać, wychodząc na dwór.
2. Przetrenowanie występuje wówczas, gdy natężenie treningu jest zbyt duże w stosunku do naszych możliwości regeneracyjnych. Niestety, w pewnym wieku nasz organizm potrzebuje większych przerw między sesjami treningowymi, aby zregenerować mikrourazy powstałe w wyniku ćwiczeń. Nierozważne podejście do odpoczynku może prowadzić do kontuzji, którą trudno zaleczyć, a także do katabolizmu, czyli mówiąc prościej "zjadania" mięśni przez organizm.
3. Dieto-rewolucje, czyli mówiąc krótko: szaleństwo w dążeniu do idealnej sylwetki. Oczywiście dojście do ideału bywa niemożliwe, gdyż apetyt rośnie w miarę jedzenia. Osoby, które są skupione na dążeniu do formy, często tracą kontakt z rzeczywistością i nie reagują na sygnały bliskich osób, że coś może iść w złym kierunku. Wprowadzanie diety wiąże się bowiem z mało zdrowymi wahaniami wagi, gdzie organizm cały czas jest zmuszany do przyzwyczajania się pracy w nowych warunkach.
Obniżanie tkanki tłuszczowej do minimum skutkuje również osłabieniem możliwości termoregulacyjnych organizmu jak i problemami hormonalnymi. Niektóre osoby podczas redukcji tkanki tłuszczowej decydują się na rezygnację z tłuszczów w diecie, co wiąże się z brakiem przyswajalności niektórych witamin.
4. Środki anaboliczne w postaci sterydów to temat rzeka. Jeżeli ktoś decyduje się na tego typu ryzykowne ingerencje w układ hormonalny, musi albo zdawać sobie sprawę z ryzyka i być pod opieką lekarza, albo być osobą mało świadomą, zdesperowaną, która posiada nieodpowiednie wzorce.
Sterydy bowiem wpływają nie tylko na podział zdrowych komórek, ale mogą mieć wpływ na rozwój tych chorych, czyli sprzyjają powstawaniu nowotworów. Oprócz tego mają negatywny wpływ na samopoczucie i po odstawieniu mogą prowadzić do spadków siły, a także do depresji.
Często w dążeniu do celu sami zamykamy się w więzieniu. Chcemy osiągnąć szczęście, okłamując samego siebie, że jedyną drogą jest droga przez mękę. Świadomie unieszczęśliwiamy się, nakładając na siebie ograniczenia z nadzieją, że kiedyś przyjdzie dzień chwały.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze